اتاق فرار یا اسکیپ روم(escape room) چیست؟

اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟

اتاق فرار یا همان اسکیپ روم در واقع یک بازی گروهی است که می‌تواند بین ۴ تا ۱۰ نفر بازیکن داشته باشد. گروه بازیکنان وارد اتاقی می‌شوند که دارای تم و داستان مشخص است. برای رهایی از اتاق شما‌ می‌بایست معمای اتاق را حل کنید.

فرآیند حل کردن معمای اتاق برای بیرون آمدن باید در مدت زمان محدود انجام شود. به همین خاطر اگر در حین بازی گمراه شوید و یا از مسیر اصلی حل معما خارج شوید مدیر اتاق فرار به کمک شما خواهد آمد.

درست است که شما و هم تیمی هایتان برای رهایی از اتاق فرار زمان محدودی دارید اما این به معنای آن نیست که برای بیرون آمدن از اتاق به زور متوسل شوید. تمام مراحل حل معما و فرار از اتاق فکری است و کاملا بدون دخالت قدرت بدنی قابل حل شدن است. پس به جای استفاده از زور باید به ذهن خود رجوع کنید.

اتاق فرار یا اسکیپ روم از آن دست بازی‌هاست که نمی‌توان تنها یا دو نفره انجامش داد. برای حل معما باید یک تیم تشکیل دهید و از فکر و توانایی همه اعضا برای فرار از اتاق استفاده کنید. در غیر این صورت فرار غیر ممکن خواهد بود.

هم چنین تعداد بالا تضمینی برای فرار به موقع شما از اتاق نخواهد بود. برای فرار باید بین اعضای تیم همبستگی و تعامل بالایی باشد. اتاق فرارآزمون خوبی برای تیم ورک و سنجش قابلیت هماهنگی با تیم برای تمام اعضای اتاق است.

اتاق فرار چگونه طراحی میشود؟

برخی از مخاطبان اتاق فرار یا اسکیپ‌روم با اولین حضور در اینگونه بازی ها متصور می شوند که طراحی و ساخت اتاق فرار کاریست ساده و پیش پا افتاده، ولی آنچه که در واقعیت اتفاق می افتد به میزان قابل توجهی با این باور اختلاف دارد، برای طراحی و اجرای یک اتاق فرار مطلوب می بایست ابتدا فضایی را متناسب با ژانر اتاق فرار مورد طراحی در نظر گرفت، سپس با استفاده از فنون داستان نویسی و ایده پردازی داستان، داستانی را در راستای ژانر مورد نظر خلق نمود، حال زمان طراحی معما فرا می رسد، مرحله طراحی معما توأمان با مرحله ی اجرا با یکدیگر پیش می روند، در طراحی اتاق فرار می بایست معماها و اتفاقاتی که در طول بازی رخ می دهند، همگی در راستای داستان و ژانر بازی باشند و حضور تجهیزات و وسایل بلااستفاده و غیر قابل باور در محیط تا حد زیادی از هیجان و جذابیت بازی می کاهد، برای خلق یک معمای ایده آل ممکن است طراحان و سازندگان بازی مجبور شوند گاهاً ماه ها زمان و هزینه صرف کنند تا معما قوام مورد نظر را بیابد و به درجه مطلوب برسد که البته باید یادآور شد که در نهایت کیفیت اتاق فرار است که تعیین کننده قیمت اتاق فرار و میزان رزرو آن اتاق فرار است به همین دلیل در بسیاری از موارد به دلیل دشواری و پر هزینه بودن این مرحله، ممکن است اتاق مورد نظر پیش از راه اندازی تعطیل گردد.

اتاق فرارچگونه شکل گرفت؟

اتاق فرار یا اسکیپ روم در واقع برخلاف همه بازی‌های کامپیوتری که با الهام از دنیای واقعی طراحی شده اند از بازی‌های کامپیوتری الهام گرفته شده است. اولین طراحان این بازی متفکران حوزه آموزش کشورهای آسیای شرقی بوده اند.

آنها بر این باورند که فعالیت بدنی و فکری توام می‌تواند رشد و پویایی افراد برای استفاده از خلاقیت و همیاری را بالا ببرد. پس از مدتی اتاق فرار در امریکا و اروپا نیز همه گیر شد و در حال حاضر در ایران نیز توسط تیم‌های مختلف ارائه می‌شود.

اولین مجموعه فرار در سال ۲۰۰۷ در کیوتو ژاپن توسط شرکت SCRAP با یک اتاق برای یک گروه ۶ نفره افتتاح شد.

در سال ۲۰۱۲ جهش قابل توجهی در تعداد اتاق‌های فرار پدیدار گشت و رزرو اتاق فرار افزایش یافت در نتیجه مجموعه‌های بسیاری در آسیای شرقی و سپس در اروپا با مرکزیت مجارستان آغاز به کار کردند و بعد از آن تا پایان سال ۲۰۱۳ این روند رو به رشد در آمریکا، استرالیا و کانادا ادامه پیدا کرد.

علاوه بر کمپانیSCRAP شرکت‌های Parapark در بوداپست، Hinthunt در لندن از مجموعه‌های قدیمی و موفق در زمینه طراحی اتاق‌های فرار هستند.

با توجه به افزایش رزرو اتاق فرار یا اسکیپ روم قیمت اتاق فرار هم افزایش پیدا کرد به توجه اقشار مختلف را به خود جلب کرد به طوری که ۵۶ درصد از مجموعه‌های فرار توسط افرادی که این بازی را در مجموعه‌های دیگر تجربه کرده بودند، طراحی و راه اندازی می‌شود. تا بهار سال ۲۰۱۵، بالغ بر ۱۱۳۶ مجموعه مشتمل از ۲۵۹۵ اتاقِ فرار مجزا در بیش از ۶۰ کشور دنیا مشغول به کار بوده‌اند.

بازیکنان اتاق فرار چند ساله هستند؟

محدوده سنی شرکت کننده گان در بازی اتاق فرار از 8 سال تا 45 سال است که محدودیت آن به سناریو و ژانر بازی نیز بستگی دارد. با توجه با آمار حدودی به دست آمده از مجموعه اتاق فرارهای موجود، درصد تخمینی رزرو اسکیپ روم در محدوده های سنی مختلف عبارت اند از: .14 درصد کمتر از 18 سال، 20 درصد از 18 تا 25 سال، 27 درصد از 25 تا 30 سال، 24 درصد از 30 تا 44 سال، 15 درصد بیشتر از 45 سال. از آنجایی که بازی ها نیز مانند فیلم ها می توانند به نوبه خود تأثیرات منفی و حتی مخربی را بر مخاطبان خود داشته باشند، طراحان اتاق فرار نیز در مشخص کردن محدوده سنی با توجه به ژانر و سناریوی بازی به خصوص برای کودکان و نوجوانان دقت کافی را داشته اند و همیشه آن را یادآور می شوند.

ایا بازی اتاق فرار میتواند برای بازیکنان مزایایی داشته باشد؟

طراحان اتاق فرار یا همان اسکیپ روم  براین باورند که فعالیت بدنی و فکری توام می‌تواند رشد و پویایی افراد برای استفاده از خلاقیت و همیاری را بالا ببرد.

ایا اتاق فرار بازی انلاین هم دارد؟

بازی اتاق فرار آنلاین دقیقاً مثل بازی اتاق فرار است، با این تفاوت که در گوشی موبایل یا کامپیوتر انجام می‌شود، در این بازی دقیقاً مثل بازی اسکیپ روم با انواع فضاها، معماها و قفل‌های مختلف روبرو می‌شوید که برای باز کردن هر کدام نیاز به جمع‌آوری اطلاعاتی از داخل فضای بازی دارید، بازی اتاق فرار آنلاین در زمان شیوع ویروس کرونا که باعث کاهش شدید قیمت اتاق فرار و رزرو اسکیپ روم ها شد، توانست افراد زیادی را به سمت خودش جذب کند.

طرفداران اتاق فرارچه کسانی هستند؟

طرفداران اتاق قرار یا همان اسکیپ روم بر خلاف تصور از قشر خاصی از جامعه نیستند و این بازی توانسته با توجه قیمت های مختلف و سناریو های متفاوت به عنوان اعتیادآور ترین و یکی از پرطرفدار ترین سرگرمی های جهان شناخته می شود که همین امر رزرو اتاق فرار را در سراسر دنیا افزایش داده است که قادر است عموم افراد جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. مخاطبین اصلی اتاق های فرار معمولا گروه های دوستانه هستند؛ اما در حال حاضر بازي اسکیپ روم به مدارس و دانشگاه ها، شرکت ها و سازمان های بزرگ، میهمانی های مراسم ها و مناسبت ها هم راه پیدا کرده است، البته با ساختاری متفاوت اما مرتبط.

بازی اتاق فرار در چه فضا هایی طراحی میشود؟

هر کدام از اتاق‌های فرار سناریو و تم جداگانه ای دارند. از داستان‌های جنایی و پلیسی گرفته تا ماجراهای ترسناک و دلهره آور که با توجه به علاقه خود میتوانید به رزرو اسکیپ روم مورد علاقه خود بپردازید که همه در سناریوهای این اتاق‌ها گنجانده شده اند تا با توجه به قیمت اتاق فرار های مختلف و سناریو های متفاوت به سلیقه تمام افراد جامعه پاسخ داده شود.

بهترین اتاق فرار را چگونه انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین اتاق فرار باید به فاکتور های زیر توجه کنیم:

داشتن بازیگر حرفه ای یک ویژگی مهم اتاق فرار های خوب

بازیگرها نقش ویژه ای در ایجاد یک حس خوب در مورد اتاق فرار دارند. یک بازیگر کم تجربه به تنهایی می تواند اعتبار یک اسکیپ روم را زیر سوال ببرد. برای مثال با انجام حرکات اضافه باعث لو رفتن نقش خود در بازی شود. بازیگر حرفه ‌ای می‌داند که در کجا باید قرار بگیرد و در چه زمانی از بازی  باید کنش یا واکنش درستی داشته باشد. طرز برخورد او با بازیکنان نیز بسیار مهم است. بعضی از بازیکنان پس از مواجهه با یک اکتور ممکن است دچار عصبانیت و ناراحتی شود شوند اما بازیگر باید خود را کنترل کرده واکنش منفی نشان ندهد.

همخوانی سر نخ با معما

اصلی ترین بخش یک اسکیپ روم ، همان معماهایی است هست که شما باید آنها را حل  کنید. سرنخ هایی که شما را به جواب معما می رساند بسیار مهم هستند. یک معما نباید چندین سرنخ داشته باشد این موضوع ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که چندین طراح بر روی معما کار کنند. سرنخ ها باید مکمل هم  و در ادامه یکدیگر قرار گرفته باشند آماتور ترین روش سرنخ دهی ارائه مستقیم آنها به بازیکن است باید مشخص باشد هر سرنخ مرتبط با کدام معما می باشد. ارتباط بین این سرنخ و معما یکی از ویژگی های اتاق فرار خفن است.

سناریوی جذاب از ویژگی های یک اسکیپ روم خفن است

 در هنگام رزرو اتاق فرار حتما به سناریوی آن توجه کنید، سناریو به معنای هر چیزی است که در حین بازی رخ می دهد. سناریوی بازی باید بازیکنان را جذب کند و آنها را نسبت به ادامه بازی تهییج کند. سناریو داستان اسکیپ روم باید بازیکن را در هر مرحله مشتاق تر به برداشتن گام‌های بعدی کند. قطعاً این موضوع کار آسانی نیست اما طراحان یک اسکیپ روم خفن از پس آن برمی‌آیند.

داشتن معماهای منصفانه

حل نشدن یا سخت حل شدن معما ها در اتاق فرار، اصلا اتفاق خوبی نیست. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می کند که همه تیم ها در یک اتاق فرار دچار مشکل شوند. داشتن معمای منصفانه بسیار  مهم است. اتاق فرار نباید برای فریب مردم ساخته شود. طبیعتاً همه کسانی که قصد استفاده از اسکیپ روم را دارند، حرفه ای نیستند. معماهای داخل اتاق فرار باید در سطح میانگین هوش و تجربه جامعه طراحی شود. پس از یک ویژگی اتاق فرار خفن، ارائه معماهای قابل حل و منصفانه است. معما ها باید به شکلی در چیده شوند که یک گروه از بازیکنان متوسط، بتواند همه آنها را در طول مدت زمان بازی حل کنند. معمولاً ۷ تا ۱۲ معما در یک بازی اسکیپ روم عادلانه به نظر می رسد.

طراحی دکور خوب

یک دکور خوب با بازیکنان حرف می زند و باعث تعیین ارزش و قیمت اتاق فرار میشود، همه وسایل داخل اتاق فرار باید در در هماهنگی کاملی با داستان بازی باشند. هر شی و وسیله باید در جای خود قرار گرفته باشد. وسایل اضافه نه تنها باعث سردرگمی بازیکنان می شود، بلکه داستان بازی را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مهم‌ترین  موضوعات در طراحی اتاق فرار ترسناک، ایجاد حس ترس و دلهره در بازیکنان است روانشناسی رنگ ها نقش ویژه ای در ایجاد حال و هوای مناسب با ژانر بازی برای بازیکنان دارد در کنار استفاده از وسایل مناسب، می توان از نور پردازی نیز برای انتقال مفاهیم بازی استفاده کرد.

رعایت اصول کار تیمی

همیشه و همه جا اسکیپ روم (scape room) یک بازی تیمی معرفی شده است. طبیعتاً تمام اجزای بازی نیز باید به شکلی طراحی شود که به طور فردی قابلیت پیش روی در آن وجود نداشته باشد. این معما ها باید به شکل چند مرحله ای و چند جانبه باشد تا همه اعضای گروه، خواه ناخواه با آن درگیر شود اگر وارد اتاق فراری شدید که یک نفر به تنهایی قادر به حل کردن معماها بود، بدانید که انتخاب خوبی انجام نداده اید.

تجهیزات مکانیکی سالم و پیشرفته

اگر وارد اتاق فراری شدید که قفل ها، درها و تجهیزات مختلف موجود در آن، در حین بازی دچار مشکل شد، مطمئن باشید که اسکیپ روم خوبی را انتخاب نکرده اید. تمامی وسایل و تجهیزات داخل اتاق یک اسکیپ روم خفن، باید به روز و سالم باشند. هر گونه وسیله (گاوصندوق، درها، کمدها و…) خراب در داخل اتاق، می تواند علاوه بر ایجاد مشکل در حین بازی، یک ضد تبلیغ باشد و اعتبار مجموعه را زیر سوال ببرد. تجهیزات موجود، بعد از هر بازی باید بررسی و کنترل شوند تا از سلامت و صحت عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

داشتن گیم مسترهای حرفه ای از ویژگی های یک اتاق فرار خفن است

بدون تعارف، گیم مستر ها را باید دارای نقشی تعیین کننده در کیفیت یک اتاق فرار دانست. گیم مسترها باید بتوانند علاوه بر ایجاد یک ارتباط دو طرفه و صمیی با هر گروه از بازیکنان، در قبل و حین انجام بازی، بتوانند به سوالات آنها پاسخی خوب و کافی بدهند. اطلاعات یک مدیر بازی حرفه ای باید در سطح خوبی باشد تا از پس هر سوالی بربیاید. ارایه هینت ها به طور درست و اصولی نیز می تواند در دید بازیکنان نسبت به یک مجموعه، تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. پس یکی از ویژگی های یک اتاق فرار خفن، گیم مسترهای خوش اخلاق و حرفه ای است.

سوالات متداول

نداشتن قرار داد با برخی از اتاق های موجود در سایت باعث میشود امکان رزرو آن مقدور نباشد ، اما با این حال سعی میشود تا حتی الامکان با اضافه کردن تدریجی تمام اتاق ها به سایت و معرفی آن ها به شما عزیزان زحمت شما برای اطلاع از قیمت اسکیپ روم ها و نحوه رزرو اتاق فرار ها به حداقل برسد.

ترسناکترین بازی وجود ندارد! زیرا اولا ترس برای هر فرد یک مسئله شخصی‌ و سلیقه ایست و ممکن است خنده دار ترین برای دوست و همراهانتان، شما را تا سر حد مرگ بترساند. دوما و به صورت کلی تر ترس یک افزونه برای بازی محسوب میشود، درست مثل نمک برای غذا که به تنهایی نمیتوان آن را یک وعده‌ی غذایی دانست. افزونه‌های دیگری مانند دلهره، درام، هیجان و یا حتی کمدی که خوشبختانه به تازگی بین اتاقهای فرار در حال افزایش هم هستند وجود دارند که ما تجربه کردن آنها را هم به شما پیشنهاد میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار موبایل
منوی اصلی x